Mustafa Dolmaz

Neden Tarih Öğreniyoruz ?

Sosyal bilimlerin en temel disiplinlerinden biri olan Tarih, geçmişte var olan olayları, yer, zaman ve şahıslar vererek, bu unsurlara dair kaynaklar sunarak, olayları sebep-sonuç ilişkisi belirterek inceleyen bilim dalıdır. Peki niçin tarih öğreniyoruz ve öğrenmeye gereksinim duyuyoruz ?

İnsan sosyal bir varlıktır ve çevre ile sürekli etkileşim içerisindedir. Dolayısı ile yaşamının bu gününü ve yarınını planlaması gerekir. İnsanın geleceğe dair planlar yapması için dününü bilmesi gerekir. Toplumların ve milletlerinde varlıklarını koruyup devam ettirebilmesi için geçmişinde yaşadığı olayları bilip, bunlardan ders çıkarması ve gerekli tedbirleri alması gerekir. Bu konuda tarih bizim için geçmişimize ışık tutan bir aynadır. Mustafa Kemal ATATÜRK bu konunun önemini şu sözlerle vurgulamıştır:

Tarih ne güzel aynadır. Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz”

İleriye bakıp, geleceğe dönük plan yaparken başvuracağımız temel kaynak tarihtir. Bu yüzden tarih öğretiminin bir neslin devamında en etkili şey olduğu açıktır. Geleceğimize güvenle bakabilmek için geçmişte yaşadığımız olayları bilmek, bu olaylardan gerekli dersleri çıkarmak, düştüğümüz hatalara tekrar düşmemek için gerekli tedbirleri almak zorundayız. İşte geçmişte yaşadığımız olayları bilmek içinde tarih öğrenmek zorundayız.

Kısmen alıntı yapılmıştır.

12 Yorum

 1. selim

  çok güzel ve çok açıklayıcı bir o kadar da özet bir metin olmuş. neden tarih öğreniyoruz sorusunun tam cevabıdır bu metin. teşekkürler

  Yanıtla
  1. Mustafa (Yazar)

   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 2. Pingback: Sosyal Bilgiler Dersi Tarih Konularının Öğretiminde Aktif Öğrenme Ve Öğretmen Görüşleri Doğrultusunda Değerlendirilmesi

 3. EMİNE

  GÜZEL

  Yanıtla
 4. Deniz

  Tam istediğim gibi olmuş ellerinize sağlık.

  Yanıtla
  1. Mustafa (Yazar)

   Teşekkür ederim. Web sayfama eğitim içerikli başlıklar eklemeye devam edeceğim. 🙂

   Yanıtla
 5. Elif

  Çok teşekkür ederim tam aradığım cevaptı.

  Yanıtla
  1. Mustafa (Yazar)

   Rica ederim. Neden tarih öğreniyoruz başlığı benim en önemsediğim başlıklardan biridir.

   Yanıtla
 6. Ayberk

  teşekkürler çok yardımı dokundu elinize sağlık

  Yanıtla
  1. Mustafa (Yazar)

   rica ederim. iyi günler dilerim.

   Yanıtla
 7. Nazar

  Kısa ve anlamlı kelimeler kullanmışsınız teşekkür ederim

  Yanıtla
  1. Mustafa (Yazar)

   rica ederim.

   Yanıtla

Yazıya Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır. Yazıyı temin için sayfa altına yorum bırakarak mail adresinizi yazınız !!