Web Siteme Virüs Girdi Ne Yapmalıyım ?

Diyorsanız tam yerine geldiniz …

Hoca bir gün damdan düşmüş, hekim getirelim mi diye sormuş ahali. Hoca ”bana damdan düşen birini getirin demiş”

Bizim ki de o hesap sitelerimden birine virüs girdiği için süreci yaşayan biri olarak tavsiyelerim şunlar …

 • Öncelikle bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olun. Eğer emin değilseniz önce bilgisayarınızdan başlayın temizliğe. Ben direk formatladım.
 • Daha sonra eğer web sitenizin temiz fiziksel yedekleri varsa onları virüs taramasından geçiriniz. Eğer temizlerse bir köşede bekletin.
 • Ftp programınızı tekrar yükleyin. Benim tavsiyem FileZilla. Bu arada kesinlikle ve kesinlikle bilgilerinizi program hafızasında tutmayın.
 • Bilgisayarınız temizken ftp şifrenizi değiştiriniz.
 • Ftp dosyalarınızı temizleri ile değiştirin. Yani aynı şekilde hepsini üzerine yazın.
 • Virüslerden muhtemelen kurtuldunuz. Son bir adım daha kaldı.
 • Google sitenizi kara listeye almış olabilir. Webmaster tools aracılığı ile sitenizin yeniden değerlendirilmesini isteyin.
 • Evet hepsi bu kadar.

İyi günler dilerim .

Yüksek Pagerank Değeri İçin Ne Yapmalıyım ?

Şunu kesin olarak biliyorum ki pagerank değerimi artıracağım diye fazla kasmaya gerek yok. Tecrübe ile sabit birkaç konuya değinmek istiyorum. Evet pagerank değeri yüksek bir siteye sahip olmak istiyorsanız:

 1. Özgün olun: İlk olarak içeriğiniz az olsun, öz olsun ama özgün olsun yani size ait olsun. Peki niçin?

Öncelikle deneme amaçlı 2 alt domain oluşturdum ve birisine bir çok sitede bulunan telif hakkı bulunmayan yaklaşık 50 içeriğin aynısını ekledim. Diğerine ise hiç yazı eklemedim. Bildiğiniz boş bir site idi. Aradan aylar geçti. Google mayıs 2012’de güncelleme yaptı ve bu sitelerin pagerank değerleri:

      50 kopya içeriğe sahip olan sitenin pagerankı: 0

Hiçbir içeriğe sahip olmayan boş sitemin pagerankı: 1 🙂

Evet kesinlikle yanlış görmüyor ve okumuyorsunuz. Buradan google’ın kopya içeriği hiç sevmediğini anladım. Bu birinci önemli noktaydı.

 1. Şansınız varsa altdomain oluşturun: İkinci olarak ise iki siteden kopya içeriğe sahip olan siteme link değişimi yaptım karşılıklı olarak, boş sitede ise adından da anlaşılacağı gibi boş olduğu için öyle bir şansım olmadığından dolayı link değişimi yapmadım. Pagerankı 6 olan sitelerden bile link aldığım kopya içeriğe sahip olan site bunca linke rağmen 0 almıştı, diğer sitem 1 . Buda beni şaşırtmadı değil. Ancak bir fark vardı arada. 40 subdomain oluşturma hakkım vardı ve 2 adet mysql veritabanına sahiptim ve 3 adet farklı subdomain oluşturarak diğer subdomainlerde oluşturduğum sitelerden boş olan siteme link verdim ve onlara 20 tane özgün yazı ekledim ve onlarında pagerankının aynı güncellemede 1 olduğunu gördüm.

Buradan şunu çıkarıyoruz ki google altdomainleri farklı bir site olarak görüyor ve o sitelerden sadece sitenize link çıkışı olduğu için, sitenize verilen linkin siteniz için değerinin büyük olduğunu size gösteriyor. Böyle bir şansınız varsa alt domainler oluşturarak birkaç özgün yazı ekleyin ve ana domaine bağlantı verin. Böyle bir şansınız yoksa kesinlikle farklı sitelerle karşılıklı link değişimi yapmayın. Çapraz link değişimi yaparsanız bu belki sizin için bir nebze kurtarıcı olacaktır.

 1. Sitenize yapılan yorumların gücünü keşfedin: Bir şeyleri elde etmek için fedakârlık yapmaktan, almak içinde vermekten kaçınmayın. Ne demek istediğimi şöyle ifade edeyim. Yazılarınıza yapılan yorumların fazla olması google botlarının gözünden kaçmayacaktır. Sonuçta yazılara yapılan yorumlar mevcut sayfanın güncel olmasını sağlayacak ve google botları kendisine çekecektir.
 1. Bazı site sahiplerinin düştüğü hatalara düşmeyin: Bazı site sahipleri yorumcuların yorum bırakma esnasında girdiği web sayfalarına olan bağlantıları yorumlarından kaldırmakta olduğunu fark ettim. O site sahipleri wordpress’in bu konuda ne kadar işlevsel olduğunu unutmuş olmalılar. WordPress zaten yorumlara atanan bağlantıların takip edilmediğini (no follow) google’a bildirir. O yorumdan o bağlantıyı kaldırırsanız çok bir kazancınız olmayacaktır ama kaybınız büyük olacaktır. Niçin mi ? Yorumcularınızı küstüreceksiniz ve onların farklı bloglar keşfederek onlardan ilham alma şanslarını ellerinden alacaksınız, tabi aynı kaybı sizde yaşayacaksınız. Daha öncede söylediğim gibi almak için öncelikle vermek gerektiğini unutmayın. Bu sayede blogunuzun güncel kalacağını, yazılarınıza yapılacak yorumların artacağını unutmayın.
 1. Yabancı dilde içerik ekleyin yada yabancı dilde içeriğe sahip olan sitelerden link edinin: Özellikle yabancı diliniz varsa yabancı dilde makaleler ekleyin ya da arada sırada yabancı dilde günceler yazın. Sanırım Google’ın Türkçe içeriğe pek değer vermediğini yabancı sitelere verdiği pagerank değerlerinden anlaşılabilir.(Genellikle 5’ten aşağı olmadığını fark ettim takıldığım yabancı sitelerin pagerankının). Bu sitelere üye olarak profilinize sitenizin adresini giriniz. Böylece link değişimi içine girmeden başka bir siteden link alacaksınız. Buradaki amaç sizin sitenizin sadece Türkiye’den bağlantı alması yerine bir nebze olsun dünyanın dört bir yanından bağlantı almasını sağlamaktır. Yani sitenizi yerel olmaktan kurtarmaktır.
 1. Seo ayarlarınızı yapın: Eğer hazır scriptler kullanıyorsanız wordpress vb… zaten çeşitli eklentilerle seo ayarınızı yapabilirsiniz. Bu hedef kitlenize ulaşabilmek adına önemli bir adımdır. Ayrıca eğer sık güncellenen bir web sayfasına yada bloga sahipseniz değilseniz anasayfanızın takibini günlük değil haftalık yapmalısınız. Güncellemediğiniz halde google botlardan günlük yada anlık takip isterseniz bir zaman sonra durum sizin aleyhinize işleyebilir.
 1. Sadeliğinizi koruyun: Web sitenizin şık ve aynı zamanda sade bir tasarıma sahip olmasına özen gösterin ve karışık tasarımlardan kaçının. Renk uyumuna önem verin. Böylece hem görsel bir bütünlük sağlayacaksınız hem de ziyaretçilerinizin gözlerinin yorulmasına engel olacaksınız.
 1. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapınız: Kalıcı bağlatılarınız yazınızın başlığını içerecek şekilde ‘‘.html’’ bir uzantı olmalıdır. ‘‘.html’’ uzantıların google tarafından sevildiğini ve çabuk index aldığını bilmeyen yok gibidir. Ayrıca uzantınızın, yazının başlığını içermesi seo için vazgeçilmez bir unsurdur.
 1. Etiketlerinizi ve description bölümünüzü gerçeği yansıtacak şekilde düzenleyin: Gereksiz ve var olmayan konularla ilgili etiket girmeyin. Eğer yazınızın konusu yeşil elma ise sırf ziyaretçi çekmek için kırmızı elma gibi … etiketler kullanmayın…
 1. Kişisellikten yana olun: Eğer yeni bir site kurmayı düşünüyorsanız kuracağınız sitenin forum olmamasına gayret gösterin çünkü edindiğim deneyim google’ın kişisel günceleri sevdiği yönünde. Çünkü forumlar artık içerik açısından tekrara düşmüş durumunda. Yani birçok forum kopyala-yapıştır içeriğe sahip. (Bazı kaliteli forumları hariç tutuyorum)

Seo ve pagerank konusunda hemen hemen her sitede çeşitli yazılara ulaşmanız mümkün. Tabi bu yazıların birçoğu birbirinin farklı bir biçimde yorumudur ve fazla detaylı değildir. Ancak ben bu yazıyı yazarken web dünyasındaki 3 yıllık tecrübemi kullandım diyebilirim. Yukarıdaki tüm bilgiler bu tecrübenin ürünü olup, tamamen benim kişisel deneyim ve tecrübelerimi içeren görüşlerime dayanır. Umarım bu konuda size yardımcı olabilmişimdir. Bu makalemi yada bir parçasını sitenizde içerik olarak kullanacaksanız emeğe saygıyı ve telif haklarını göz önünde bulundurarak mevcut makaleme link vererek kaynak göstermeniz benim için yeterlidir. İyi günler dilerim…

Mustafa DOLMAZ

20 Mayıs 2012

Mysql veritabanı gerektirmeyen blog scripti

Flatpress. . . Zamanında php script çalıştırabilecek ancak veritabanına sahip olmayan bir hostinge sahip bir arkadaşın blog sahibi olma isteği konusundaki ısrarı ve benimde ona yardımcı isteğim sonucu tanıştığım basit ancak kullanışlı olan script. Şimdilik çok gelişmiş bir script olmasa bile basit bir kodlama bilgisi olan birisinin üzerine çok şeyler koyabileceği bir script. Ancak bu hali ile dahi işinizi fazlası ile göreceğine eminim. Birazda tema desteği var. Basit blog kullanıcılarına tavsiye edilebilir. Kurulumu oldukça basit olan bu script yeni yazılarınızı yazabilme, bu yazıları kategorileyebilme özelliğine sahip. Yazılan yazılara yorum yapılması yada yapılmaması tamamen size kalmış. İsterseniz yazılara yorum yapabilme özelliğini açabiliyor veya kapatabiliyorsunuz. Scriptin en hoşuma giden özelliği eğer yazılarınız çok uzun değilse çok hızlı açılan sayfalara sahip. Eğer çok uzun makalelere sahipseniz ve bunları yayınlayacaksanız, ziyaretçi kitlenizde genişse wordpress sizin için en iyi çözüm olacaktır. Ancak mütevazi bir site kuracaksanız yada küçük çaplı bir firma sitesi açacaksanız bu script işinizi görecektir. Kendiniz kullanış amacınıza göre ufak tefek düzenlemeler yapabilirsiniz. Arama motoru dostu ve seo açısından giriş düzeyinde olan bu site seo ayarları yapılabilirse gayet kullanışlı bir script elde edilmiş olacaktır. Flatpress ile yapılmış bir çok site bulunmaktadır. Tercih sebebi ilk olarak mysql gerektirmemesidir. Çünkü bir çok kişinin php bir sunucusu olsa da mysql desteği olmayabiliyor ve bu özellik ek bir ücrete tabi olabiliyor. Eklenti ve widget desteği olan bu scriptte eğer isterseniz statik sayfalar da oluşturabiliyorsunuz. Admin paneli kolay kullanılabilir ancak Türkçe dil desteği var mı bilmiyorum açıkçası. Yüzeysel incelemelerim sonucu edindiğim deneyimlerim bunlar. Kolay gelsin.

Verileri text dosya içerisinde saklar. Ve kurulumu çok basittir.

Web Kullanımı, Artıları ve Eksileri

Günümüzde teknolojide kaydedilen ilerlemeler ve teknolojiye kolay erişim birtakım güzellikleri de beraberinde getirdi. Bugün web teknolojileri ve interneti kullanmayan kişi yok gibidir. Profesyonel kullanıcılar kendilerine ait bir domain ve hosting alarak kişisel web sayfalarını açmakta ve her geçen gün kişisel web sayfasına sahip olan birey sayısı artmaktadır. Bu işte yeni olanlar ise çeşitli web sayfalarında ücretsiz olarak kendilerine günlükler yaratmakta ve duygularını, düşüncelerini, deneyimlerini, görüşlerini, bazende kendi oluşturdukları materyalleri hatta yemek tariflerini paylaşmaktadırlar. Böylece bizde kolay bir şekilde aradığımız bilgiye bu web sayfaları aracılığı ile ulaşabilmekteyiz. Ancak ipin ucu kaçtığı zaman, oldukça faydalı olan bu teknoloji, aleyhimize kullanılabilecek sonuçları da beraberinde getirir.

PEKİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE İNTERNETİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 • Vazgeçilmezlerimiz Aynı Zamanda Zaafiyetlerimizdir: Webde hoşlandığınız şeylerden, hobilerinizden, gördüğünüz zaman beğendiğiniz şeylerden bahsedebilirsiniz ancak olmazsa olmazlarınızdan bahsetmeyin. Zira webde her türlü insan sizin kişisel bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilmektedir. İnsanlarla sadece yüzeysel bilgilerinizi paylaşın, daha fazlasını değil. Vazgeçilmezleriniz art niyetli kişilerin elinde zaafiyetlerinize dönüşür.
 • Orjinal Olun: Başkalarına ait, telif haklarına sahip materyal ve metinleri sahibinin izni olmadan yayınlamayın, metin çok hoşunuza giderse sahibine bilgi verip alıntı yaparak, kaynak göstererek kullanın. Ama bence özgün olun.  Web sayfanız sizin olduğuna göre başkalarının düşüncelerini içeren yazıların sayfanızda yeri olmamalıdır. (Bende bunu zamanla farkettim) Orjinal bloglar her zaman ilgi çekmiştir, takip edilir ve seveni çoktur.
 • Sosyal İletişim Önemlidir: Diğer yazarlarla iletişim halinde olun ve müspet sayılan siteler ile link değişimi yapın ancak bunu karşılıklı değil çapraz link değişimi şeklinde yapmanız yararınıza olur. Böylece onların ziyaretçileri sizin linkinizi görecek ve sizin sitenizi de ziyaret edecek. Bu sayede sosyal çevreniz genişleyecek, yazılarınız geniş kitlelere ulaşacak ve belki de onlara ilham kaynağı olacaktır.
 • Yazdıklarınıza Dikkat Edin: Yazdıklarınız web ortamından kesinlikle silinmez, sitenizden silseniz bile webde kalır. Çünkü bazı siteler yazılarınızı indexler hatta bazıları arşivler. İleride size sıkıntı oluşturacak, sizin aleyhinize kullanılabilecek hareketlerde bulunmayın (Kişilere, firmalara vs… hakaret edici, küçümseyici, onlara zarar verici metinler yazmaktan kaçının).
 • Detay Vermekten Kaçının: Webde hem adresinizi tam verir hemde bu hafta 15 gün tatile çıkıyorum vs… tarzında yazılar yayınlarsanız döndüğünüzde kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz var. Zira hırsızlara davetiye çıkarmış olursunuz 🙂 .
 • Ücretsiz Bloglar Yerine Kendi Hostunuzu Alınız: Sizin olmayan bir materyalin, aracın kontrolünün %100 size ait olmadığını bilin ve  yüklediğiniz dosyaları pişman olup sildiğinizde içinizde şüphe olmaması için sitenizi kendi hostinginize kurun.
 • Forum Yerine Kişisel Site Kurun: Forumlara talep artık yok denecek kadar azdır hatta web neredeyse forum çöplüğüne dönüşmüştür. Kişisel bloglara olan yönelim ve google ‘ ın wordpress vb… scriptler ile yapılan sitelere değer verdiği düşüncesi forulara olan ilgiyi azaltmış, bloglara olan rağbeti artırmıştır.
 • Sitenizde Tutarlı İçerik Barındırın: İçeriğiniz ilgisiz konulardan oluşursa ziyaretçileriniz bilgi karmaşası yaşayabilir. Ayrıca google’da mevcut etiketleriniz ile örtüşen içerik eklediğinizde size muhtemelen iyi bir pagerank verecektir. Buda seonuza olumlu yansıyacak, ayrıca birbiri ile örtüşen içerik az çok hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Nasılsa bir kişi her işi en güzel şekilde ve aynı anda yapamazsa, bir sitenin de her konuya mükemmel bir şekilde değinmesi mümkün değil. Her konuya yarım yamalak değinmek yerine bir konuda akılda soru işareti oluşturmayacak kadar aydınlatıcı bir bilgi verin daha iyi.

WEB KULLANIMININ BİZE FAYDASI NEDİR ? NİÇİN İNTERNETİ KULLANMALIYIZ?

Niçin kullanılacağı kişiye göre değişebilir. Eğitimci iseniz eğitim için, pazarlamacı iseniz pazarlama için kullanabilir ve normalde ulaşamayacağınız kadar geniş kitlelere seosu iyi bir site ile ulaşabilir, insanları bilgilendirebilir, ürününüzü tanıtıp satabilirsiniz.

 • Çevre Edinebilirsiniz: Normalde tanıyamayacağınız kişileri tanıyabilir, onlarla iletişime geçip sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.
 • Düşüncenizi Paylaşıp Rahatlayabilirsiniz: Sizi sıkan konularda yazılar yazabilir, o konu hakkında farklı insanlar tarafından verilen yararlı tavsiyeler edinebilir, düşünce ufuklarınızı genişletebilirsiniz. Ayrıca içinizden geçenleri dışa vurmanız sizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
 • Başkalarına İlham Kaynağı Olabilirsiniz: Sizin tecrübeleriniz başkalarına ilham kaynağı olabilir, onlara karşılaştığı sorunları aşmaları için yol gösterebilir.
 • Web’in Gücünü Keşfedin: Webde bilgiler çok hızlı yayılır ve oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi yardımcı olabilir. Ben bir firma ile yaşadığım sorunu web sitemde işledim ve bu sorun için firmanın halkla ilişkiler birimi benimle irtibata geçti. Yani ben onlara ulaşmak için çaba sarfetmeden direkt onlar bana ulaştı. Unutmayın … Onlar için kötü bir intiba bazen birçok kişinin onlardan vazgeçme sebebi olabilir.
 • Hotmail, Gmail vs… Yerine Kendi Kişisel Mailinizi Kullanmanız Prestijinizi artırır: Bu durum insanların size karşı olan intibasını mutlaka olumlu yönde etkileyecektir.
 • Gelir Kaynağı Edinebilirsiniz: Zamanla siteniz geliştikçe ücretli reklam, tanıtım yazısı alarak gelir elde edebilirsiniz.

Mustafa Dolmaz

06.06.2012