WordPress Seo Nofollow

Nofollow… Hemen hemen herkes pagerankını değerini artırma peşinde sitesinin. O yüzden karşılıklı link değişimleri, para karşılığı backlink yapanlar var. E bazılarıda hiç bu işlere girmeden herhangi bir siteden siteme nasıl link kazanabilirim düşüncesi içerisinde. Kimisi giriyor sitelere yorum kısmına bi teşekkürler yazıp çıkıyor kimiside forum sitelerinden profil alıyor ve web adresini giriyor böylece dolaylı yollardan backlink almış oluyor. Kimiside sosyal ağlarından link veriyor.

WordPress bu konuda birazcık bize avantaj sağlıyor. Ve güncel sürümü yorumlar için girilen ve yorum yapan kişinin adresini içeren web bağlantılarına otomatik olarak nofollow olarak atıyor. Yani bizim yorumlar için artı birşey yapmamıza gerek yok. Önemli olan sayfa içi verdiğimiz bağlantılar. Çoğu kişi bunun için eklenti kullanır ama ben direk elimle yazmayı tercih ediyorum zaten özgün yazı içeriği olan siteler başka sitelere kolay kolay link verme gereği duymazlar yada çok az verirler. Bende pek fazla alıntı yapmadığım için yaptığım zaman elimle html editörüne geçerek

rel=”nofollow”

kodunu ekleyerek linklerin takip edilmediğini ve bu linke kefil olmadığımı belirtiyorum.
O kadar şey anlattım ama nofollow nedir hala açık seçik söylemedim değil mi ?
Nofollow kısaca: verilen linke kefil değilim takip etmiyorum demek. Yani sitenizden link çıkışı gerçekleşiyor ama bu çıkış ne sizin pagerankınıza çok büyük eksi nede karşı sitenin pagerankına çok büyük artı olarak yansıyor. nofollow olan linkler sitelere sadece hit katkısında bulunur.

WordPress Etiketleme Sistemi

WordPress’in hep güzelliklerinden bahsediyoruz çünkü gerçekten çok güzel bir blog sistemi.

Bugün etiket sistemi hakkında iki satır bir şeyler yazmak istedim. Evet hemen hemen her yazılarımızda etiket sistemini kullanıyoruz ve etiket sistemi çok kullanışlı. Peki ne faydası var etiket sisteminin ?

  • Şöyle izah edelim. Diyelim ki bir başlık attık (Günümüzde çağdaş öğretim). Ama konu içerisinde öyle alt başlıklar var ki bunlarda çok önemli ve geri planda kalmasını istemiyoruz. İşte burada wordpress’in etiket sistemi devreye giriyor. Mesela : Çağdaş öğretimin ilkeleri etiketini yukarıda söylediğimiz başlık için kullanıyoruz. Ve google bu etiketide indexliyor.
  • İndexlenen etiket bazen mevcut sayfadan daha fazla ziyaretçi getiriyor bu dikkatimi çekti. Etiket sistemi seo için gerçekten çok etkili.
  • Eğer etiketleri parçalara ayırırsanız bu arama sonuçları açısından olumsuz bir durum bence. Yazı başlığınız yapılandırmacı yaklaşımsa siz etiketinizi yapılandırmacı, yaklaşım diye ikiye bölerseniz bu anlamlı bir bütünü parçalara ayırmak gibi olur ki kelimeler tek başlarına anlamlı bir bütün oluşturmazlar çoğu zaman.
  • Ama etiket sistemini kullanırkende ziyaretçilerimizi yanıltmamaya ve spam etiket kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Siz yazınızda çağdaş eğitimden bahsederken gidipte sırf index ve seo için etiket kısmına elma-armut gibi tamamen alakasız etiketler kullanırsanız bu da ne kadar etik olur bilemiyorum.

Sonuçta etiketleme sistemi doğru kullanılırsa gerçekten arama sonuçları için güzel sonuç veriyor.

WordPress içe aktar 2 mb limiti hatası ve çözümü

Yakın zamanda karşılaştığım bir sorundu. Bu sorunu şu kodlarla çözebiliyoruz.
——————
php_value memory_limit 34M
php_value post_max_size 33M
php_value upload_max_filesize 999M
php_value max_execution_time 600
—————–
htaccess dosyasına yukarıdaki kodları ekleyin. artık 33 mb büyüklüğünde xml dosyanızı bile içeri aktarabileceksiniz. kolay gelsin.

Neden WordPress ?

Evet wordpress bilindiği gibi internet ortamında en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi. 2003 yılından itibaren internet aleminde bulunan bu hızlı ve gelişmiş uygulama o kadar çok avantaja sahip ki…Kişisel bloglar için daha elverişli olan bu sistem yeni başlayanlar için adeta biçilmiş kaftan. Hiç kodlama bilmeyenlerin bile bir web günlüğü oluşturmasına ve makale ve güncelerini yazmasına imkan sağlayan wordpress kodlama bilen birinin elinde her türlü değişimi hazır kullanıcı dostu bir uygulama.

Peki nedir bu scriptin avantajları? Ben niçin wordpress kullanmalıyım?

Günümüzde birçok web sitesi google’da yapılan arama sorgularında ilk sayfada çıkma amacı içindedir. Buda önemli ölçüde web sayfasının search engine optimization ayarlarına bağlıdır. Birçok site seo denilen bu ayarları yaptırmak için ciddi sayılabilecek bir miktarda ücret ödemektedir. Eğer wordpress kullanırsanız böyle bir külfetten kurtulursunuz. Çünkü wordpress seo göz önüne alınarak üretilmiştir. Etiket sistemine hastayım özellikle. Ziyaretçilerimin hiç azımsanmayacak kısmını etiketler üzerinden alıyorum. Bir ara google artık etiketleri indexlemeyecek dense de hala indeksliyor. Ayrıca bir çok seo eklentisi ile sitenizi google aramalarında çok iyi bir konuma getirebiliyorsunuz. Google forum sitelerindense wordpress ile oluşturulmuş web günlüklerini daha çok seviyor.

Google İndex: Hemen hemen her site ziyaretçilerinin büyük bir kısmını google aramaları üzerinden almaktadır. Yazılarınız ne kadar kısa sürede indexlenirse o kadar çok ziyaretçi potansiyeline sahip olursunuz. Evet wordpress diğer sistemlere göre gerekli seo ayarları yapıldıktan sonra daha çabuk indexleniyor. Ayrıca özgün yazılar yazarak blogunuzun hem indexlenmesi hemde sürekli arama botlarının sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.Böylelikle sitenizin pagerank değerini kolaylıkla yükseltme imkanına kavuşabilirsiniz.

İşlevsellik: Kodlama bilen birinin elinde haber, oyun, video sitelerinin altyapısı haline gelebilir.

Tema Desteği: Tema yapacak kadar bilgisi olmayanların kullanımına sunulmuş sayısız tema desteği var.

Eklenti Desteği: WordPressi çok cazip hale getiren bir sebep. Az önce bahsettiğim gibi sisteminize para ile yaptırabileceğiniz bir çok değişikliği bir eklenti ile ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. (Ör: seo plugini sayesinde bir tıklama ile sitenizin seo ayarlarını yapabilirsiniz, hemde hiç kodlama bilmeden.)

Güvenlik: Siz elinizi sürmeden yeni güncellemeleri kendi almakta, siteniz kendi kendini güncellemektedir. Güvenlik açığı tespit edilirse güncelleme yayınlanır, sitenizde kendini günceller.

Herşeyden önce ücretsiz: Evet wordpressi hiçbir ücret ödemeden sunucunuza yükleyip kullanabilirsiniz, geliştirebilirsiniz, lisansı için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Ayrıca:

  • Kullanımı kolay web arabirimi sayesinde kolay blog yazımı
  • Yazıların kategorilere ayrılıp arşivlenebilmesi
  • Yazılarınızın aylara göre arşivlenebilmesi
  • Yorum ve geri besleme araçları
  • Hızlı ve kolay kurulum
  • Rss desteği

Vb… daha sayamadığım birçok sebepten dolayı wordpress diğer sistemlere göre tercih sebebidir.