Sürekli tüm ışıkları yanıp sönen modem

Geçtiğimiz günlerde kullandığım modemimin tüm ışıklarının sürekli yanıp söndüğünü ve bu durumun modemi kapatıp açtıktan ve reset attıktan sonra da düzelmediğini gördüm. Daha önce bu durumu yaşamayan birinin ilk düşüneceği şey modemin ömrünü tamamladığı ve bozulduğudur. Ancak modemlerin kolay kolay bozulmayacağını bilmek gerekir.

Elektronik eşyalarda ucuz tamir yöntemlerinden başlayarak sorun çözmek epeydir kullandığım bir yöntem. Bu yazıyı okuduğunuza göre aynı sorunla karşılaşmışsınız demektir. Eğer modemde böyle bir sorunla karşılaşırsanız önce yapacağınız şey elektronik malzeme satan bir mağazadan temin edeceğiniz giriş ve çıkış voltları aynı olan adaptör alarak modemi birde bu adaptörle denemektir. Eğer durum değişiyorsa bir adaptör alarak sorunu çözebilirsiniz. Değişmiyorsa modemle ilgili bir sıkıntı ile karşı karşıya olma ihtimaliniz yüksek.

Yüzde 0 Kullanılabilir (Prize takılı doluyor) Batarya Hatası

Geçtiğimiz günlerde Asus K55VD serisi cihazımda karşılaştığım bir sorun bu. Esasında 2013 yılından bu yana performansından hiçbir şey kaybetmeyen ve hala yaklaşık 2 saate yakın pil ömrü olan bataryam geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum sistem güncellemesi ve donanım sürücülerini güncelleme işlemi sonrasında artık şarj olmamaya ve bu hatayı vermeye başladı. Prizden çektiğimde ise bilgisayarın otomatik olarak kapandığını gördüm. Adaptörle ise bilgisayarı kullanabiliyordum. Yani bir şekilde batarya şarj tutmuyor yada olmuyordu. Bataryanın bir anda ömrünü tamamlayamayacağını düşündüğüm için yapmış olduğum güncellemeleri geri alarak çözüm yoluna gittim ancak bu sonuç vermedi.

Zaten iyice hantallaşmış olan bilgisayarı sıfırlayarak (tüm program ve dosyalar silinir sadece işletim sistemi kalır) bu sorundan kurtulmayı düşündüm. Bu işlemi yapmadan önce denetim masası – aygıt yöneticisinden pil bölümüne girdim ve pil yönetimi driverları da kaldırdım ancak sonuç değişmedi. Bilgisayarı sıfırlayıp bir nevi fabrika ayarlarına döndüm ve bilgisayarımı yeniden başlattım. Sonuç : Bataryam normal bir şekilde şarj oldu ve var olan bu problemden böylelikle kurtulmuş oldum. Şunu da fark ettim ki bazı yazılımların güncel versiyonları işletim sisteminizle uyuşmayıp sıkıntı çıkarabiliyor. Eğer bataryanızda bu sekilde bir sıkıntı varsa batarya bozulmamış olabilir , hata yazılımsal olabilir. Yeni batarya almadan alternatif çözüm yollarını denemekte fayda var.

İso Dosyasını Cd’ye Kaydetmeden Bilgisayarda Açma

Geçenlerde iso uzantılı dosya indirdim. Büyük ihtimal neroda yazmak için hazırlanmıştı. İlk nero geldi aklıma ama cd ye yazdırmaktansa harici diske atmak istedim. Nasıl açarım diye bi araştırdım. Çözümü aslında çok basitmiş. Her bilgisayarda var olan win-rar programının güncel sürümü işimizi fazlasıyla görüyor. Win-rar’ın iso dosyalarını açtığını bilmiyordum.Açmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp buraya çıkart demeniz yeterli. Hepsi bu kadar. İyi eğlenceler.

Laptop Şarj Aleti Bozuldu Diyorsanız

Evet sık sık yaşanan bir sorun aslında. Geçtiğimiz günlerde benimde hp marka dizüstü bilgisayarımın şarj aleti bozuldu. Sağıyla soluyla oynarken kablonun kırıldığını farkettim. Bilgisayarımı sevdiğim ve muadil ürünler kullanmak istemediğim için orjinal şarj aleti aramaya çıktım. Hemen hemen Ankara’da gezmediğim yer kalmadı diyebilirim. Duyduğum fiyatlar karşısında şaşırdım çünki en düşük fiyat 80$ dı. Bir şarj aletine o kadar para vermezdim tabi ki.

Tamir ettirmeyi düşündüm. Sonra konya sokaktaki elektronikçilere gittim. Benim şarj aletinin adaptörü sağlamdı konrol ettirdim. Pc ye taktığım kısmı kırılmıştı kablonun. Kablonun aynısını ama biraz kısasını bir elektronikçide buldum. Daha sonra o kabloyu alıp eskisi ile değiştirmesi için elektronik tamir dükkanına girdim. Adam şarj adaptörünü ve eski kabloyu lehimleri eriterek aldı. Ardından yenisini lehimledi. Ama adaptörün içini açarken biraz kaba davrandı ve adaptörün dış kısmının küçük bir bölümünde kırık oluştu. Fakat ben eve geldikten sonra o kısmı silikon ile yapıştırdım ve şarj aletini laptopta denedim. Bilgisayarım şarj olmaya başlamıştı. Ve ben yeni şarj aleti almaktan kurtuldum. Bu işinde bana maliyeti 10 lira oldu.

Eğer şarj aleti tamamen hurdaya çıkmadıysa yenisini alıpta servisi zengin etmeye gerek yok arkadaşlar.  Ulus’ta konya sokakta bu tarz sorunlarınızı uygun fiyatlara halledebilirsiniz. (diğer illerde ikamet edenler herhangi bir elektronikçiden bu kabloyu temin edebilirler) Hele hele benim ki gibi kullanıma bağlı olarak kablo kırıldıysa Gidipte 80 $ verip servisi zengin etmeye gerek yok. Yanlız götürmeden önce kenarlarından şarj adaptörünü kendiniz açarsanız benim şarj aleti gibi hırpalanmaz… 😉

Laptop Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

bilgisayarın kullanım ömrünün (kozmetik açıdan) size bağlı olduğunu unutmayın. Bende zamanında birçok şeyi bilmediğim için çok yıprattım ilk laptopu.

 1. Kesinlikle ve kesinlikle ekranı ıslak mendil, kolonyalı mendil vs…. ile silmeyin. Ben ilk başlarıda ıslak mendili yıkayıp onla silerdim ancak ekranda zamanla çeşitli izler oluşmaya başladı. Sonradan temizlik kiti aldım. Bir tanesi yaklaşık 2 – 3 ay gider. Çokta pahalı değil. Kesinlikle ve kesinlikle boş su ve normal bezlerle de silmeyin.
 2. Mümkün olduğu kadar tozdan uzak tutun. Notebook cooler kullanmıyorsanız alın ve kullanın. Bilgisayarın yerle olan bağlantısını keserseniz hem yerdeki tozlardan uzak kalır hemde bilgisayarın ısısını düşürmüş olursunuz coolerla.
 3. Kesinlikle ve kesinlikle ekran ile parmak temasını en aza indirin.
 4. Laptop mousepad i kullanmayın. Wireless mause edinin. Çünkü zamanla hemen hemen her bilgisayarda kullanıma bağlı olarak kasa boyası atıyor ve mause pad’ın görüntüsü hiçte hoş olmuyor.
 5. Bilgisayarı kullanırken kesinlikle ve kesinlikle başında kuruyemiş, cips…. türü şeyler yemeyin. Eğer yiyeceksenizde klavyeden uzak tutun. Tuşların arasına giren atıkların tamamını çıkarmak, klavyeyi sökmeden çokta mümkün değil.
 6. Bilgisayarınızın fanı çok ses yapmaya başladığı zaman yada aşırı bir ısınma durumu varsa kendiniz yapabilirseniz açın ve tozlardan arındırın. Yok ben yapamam diyorsanız servise götürün. Size çok bi maliyeti olacağını sanmıyorum.
 7. Bilgisayarın üzerinde gelen etiketleri kesinlikle sökmeyin. Yoksa etiket altında kalan kısım hiç kirlenmediğinden sökülür sökülmez altındaki boya sırtarmaya başlıyor.
 8. Oyun oynayacaksanız usb klavye alıp onda oynamanızı tavsiye ederim.

Bunlar sadece birkaç temel öneri. Bilgisayara baktığınız zaman iç açıcı bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız notebookunuzun temizliğine özen gösteriniz.

Laptoplarda Isınma Sorununa Karşı Alınabilecek Önlemler

Yazın gelmesiyle beraber önem kazanan, kışın pek fark etmediğimiz ve önemsemediğimiz bir problemdir aslında ısınma sorunu. Bazı laptoplar bu problemden çok uzak olsa da bir çok laptopta yaşanan bir problemdir. Isınma sorunu olan laptoplarda yapılabilecek belli başlı birkaç işlem :

 1. Eğer farklı hava kanalları varsa soğutma için, elektrikli süpürgenin uygun ucu ile mevcut tozları bu kanallar vasıtası ile çektirerek temizleyebiliriz. Bu işlemi yaparken bilgisayarınız kesinlikle kapalı olmalı ve bataryanızı sökmüş olmalısınız. (Garantiniz devam ediyorsa bu işlemi öneririm.)
 2. Bilgisayarınızın garantisi dolmuşsa kasayı açıp Cpu fan , ram soketleri, vs … temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken tozları kesinlikle elektrikli süpürge ile çektirin.
 3. Bilgisayarı tozlardan temizlemek yetmiyor tabiki. Kesinlikle bir cooler(soğutucu) alarak notebookunuzun tabanının soğutulmasına katkıda bulunun. Soğutucuların çok farklı modelleri mevcuttur. Prize takılan soğutucular daha kullanışlıdır ancak isterseniz usb den beslenen bir soğutucu da tercih edebilirsiniz. Mümkün oldukça bilgisayarınızı tozsuz ortamlarda kullanın.
 4. Yatak üstüne vs…. koyarak kullanmayın.

Wordde Tablolar ve Şekiller Listesi Oluşturma

Benimde yüksek lisans tezimi hazırlarken bir ara çok aradığım fakat hakkında doğru düzgün açıklama bulamadığım bir konuydu. Wordde aslında tablo ve şekiller listesini oluşturmak çok kolay.  İlk önce hangi şekil yada tabloyu listeye ekleyeceksek onun üzerine tıklamış ve onu seçmiş olmamız gerekiyor. Daha sonra üst menüden ekle-başvuru-resim yazısı sekmelerini sırasıyla seçtikten sonra karşımıza bir kutucuk açılacak. O kutucukta etiket sekmesinin olduğunu göreceksiniz. Eğer şekil ekleyecekseniz etiket kısmından şekli, tablo ekleyecekseniz tabloyu tıklayacaksınız. En üstteki kısma tablo veya şeklin açıklamasını yazdıktan sonra etiketin üstte mi yoksa tablo-şeklin altında mı çıkacağınızı seçip tamam diyeceksiniz. Hepsi bu kadar. Daha sonra dizin ve tablolardan listesinizi oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin, İyi çalışmalar….

Not: Ekler vs…. listesi oluşturacaksanız etiket seçtiğiniz kısımdan yeni etiket olarak ekler etiketini oluşturun. Daha sonra eklerinizi ekler etiketi ile etiketleyin. tablo oluştururken de ekler için liste oluşturmayı seçin.