Şiatsu ve Akupresür Tedavileri

Her iki tedavi biçimi de vücut içerisinde bulunan kanallardan insan vücuduna ve çeşitli organlara ulaşan bir çeşit enerji taşındığı, bu kanalların çeşitli kilit noktaları olduğu, bu noktalara dokunulduğunda ya da biraz basınç uygulandığında vücuda yayılan enerji akışında bozukluk varsa düzenlendiği fikrine dayalıdır. Aslında şiatsu akupresür ile kullanılan ve enerji akışını düzenleme de oldukça etkili olduğuna inanılan bir yöntemdir. Bu iki tedavi yöntemine göre insan sağlığı vücut içerisindeki kanallardan geçen enerji seviyesine bağlı olduğu için iki tedavi yöntemi de Eski Çin tıbbı tarafından kullanılan yöntemlerdir ve oldukça eski bir tarihe dayanan geçmişe sahiplerdir. Japonya’da popüler olan şiatsu şu anda dünya üzerinde özellikle Avrupa ülkelerinde sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. (şi=parmak, atsu=baskı, bastırmak)

Şiatsunun faydaları nelerdir ?

 • Şiatsu kaslardaki gerginlikleri ve sertlikleri giderir.
 • Kasların esnekliğini, bükülebilirliğini artırır,
 • Yorgunluğu geçirir.
 • Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler, kasları güçlendirir
 • Temelde Şiatsu’nun amacı gerginlikleri gidermek ve yorgun kaslara esnekliğini, eğilip bükülebilirliğini yeniden kazandırmaktır.
 • Akupresür tedavisinde ise aşırı basınç uygulanmadığı takdirde ilaçsız, zararsız ve doğal yollardan bir tedavi süreci sağlanmış olur.
 • Akupresür tedavisinde tahriş olmuş bölgelere, açık yaralara ve yeni incinmiş bölgelere baskı uygulanması sakıncalıdır.
 • Çocuklar ve yaşlılarda uygulanırken hafif basınç uygulanmalıdır.
Not: Yazı sadece konu hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tedavisi yerine geçmez. Lütfen uzman bir hekime danışınız.

Alıntıdır.

Kuru İğneleme Nedir?

Kas-iskelet sistemi ağrılarının en önemli nedenlerinden biri kas spazmıdır ve oluştuğu bölgelerde ağrılara ve hareket kısıtlılıklarına neden olur. Kaslardaki ağrılı spazmlar kaslara ve tendonlara baskı yapar, eklem aralığını daraltır ve eklemlere binen yükü artırır. Disklere baskı yaparak fıtıklaşmalara, ağrılı omurga sendromlarına yol açabilir. Spazm damarsal yapıları da sıkıştırarak kol ve bacaklarda soğukluk, üşüme, ağrı, ödem gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu sinir ağrıları oluşturabilir.

Kuru iğne metodu ABD’li Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş, ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan önemli bir tedavi metodudur. Bu tedavi çeşitli uzunluklardaki çok ince (altın, gümüş, çelik) iğnelerin spazm olan kaslara batırılarak spazmın giderilmesi amacıyla yapılır. Tek başına birçok ağrının giderilmesi ve hastanın yaşam kalitesini artırmada etkindir. Bu yöntem ile gergin kasların içinde oluşmuş ağrılı tetik noktalara batırılan iğne bu ağrılı noktaların çözülmesini ve kasılmış kasın normal gerginliğine dönmesini sağlar.

Tedavinin süresi hastanın sahip olduğu çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterebilir; problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar süredir devam ettiğine, kişinin yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediği gibi… Yine bu değişkenlere göre tedavi seans sayısı 3-5 seans olarak planlanır ve hastanın durumuna göre seans sayısı artırılabilir. İğnelerin vücutta kalma süresi genellikle 15-20 dakikadır. Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 90 üzeri) ve sonuçlar oldukça etkindir. Cevapsız veya dirençli durumlarda altta yatan başka bir patoloji durumu göz önünde bulundurulup ona göre tedavi planlanmalıdır.

Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan tedavi edici ve zararsız bir metottur. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden ‘kuru iğne’ olarak adlandırılır. Bu metot:

 • Boyun fıtığı
 • Bel fıtığı
 • Siyatik ağrı
 • Ankilozan Spondilit
 • Fibromyalji sendromu
 • Karpal tünel sendromu
 • Migren ve sinüzit
 • Gonartroz (Diz kireçlenmesi)
 • Menisküs patolojileri
 • Koksartroz (Kalça kireçlenmesi)
 • Kondromalazi patella (Diz kapağı altında kıkırdak aşınması – kireçlenme)
 • Omuz patolojileri (Omuz impingement sendromu, Omuz Periartriti, Rotator cuff sendromu – omuzda yırtık,donuk omuz) ve tüm kas ağrılarında uygulanabilir.

Akupunktur Nedir ?

Geleneksel Çin Tıp sisteminde önemli bir yeri olan akupunktur, vücudun tümünü kapsayan ve meridyen adı verilen bir takım kanallar boyunca ilerleyen enerji akışını düzenleyerek rahatsızlıkları gidererek vücuttaki dengeyi sağlamaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur uzmanları enerji akışını düzenlemek için meridyenler üzerindeki bazı noktalara çok ince uçlu iğneler batırırlar. Her bir noktanın belirli bir organ veya işlevi etkilediğine inanılır.

Kas ve iskelet sorunları, depresyon, anksiyete(kaygı), yüksek tansiyon, kan dolaşımı rahatsızlıkları, baş ağrısı, alerjik nezle ve sırt ağrısı gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanıldığı bilinen akupunktur, akupunktur uzmanı kişiler tarafından, fizyoterapistlerce, yada fizik tedavi doktorları tarafından yapılmaktadır.

En sık görülen tedavi şekli ise belirli noktalara (trigger point) iğneler batırmaktır. Bu iğneler genelde sağlam ve kaliteli malzemeden yapılmış ve çok ince olarak tasarlanmış iğnelerdir ve hemen hemen hiç hissetmezsiniz. Batırılan bu iğneler hastalığa ve hastanın durumuna göre bir kaç dakikadan yarım saate kadar değişik süreler boyunca vücutta kalmaktadır.Bunun yanında akupunkturu uygulayan uzman akupresür ve moxibustion(moksa) gibi başka tedavi şekillerini de uygulayabilir.

alıntıdır.