Dr. Mustafa Dolmaz

Neden WordPress ?

Evet wordpress bilindiği gibi internet ortamında en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi. 2003 yılından itibaren internet aleminde bulunan bu hızlı ve gelişmiş uygulama o kadar çok avantaja sahip ki…Kişisel bloglar için daha elverişli olan bu sistem yeni başlayanlar için adeta biçilmiş kaftan. Hiç kodlama bilmeyenlerin bile bir web günlüğü oluşturmasına ve makale ve güncelerini yazmasına imkan sağlayan wordpress kodlama bilen birinin elinde her türlü değişimi hazır kullanıcı dostu bir uygulama.

Peki nedir bu scriptin avantajları? Ben niçin wordpress kullanmalıyım?

Günümüzde birçok web sitesi google’da yapılan arama sorgularında ilk sayfada çıkma amacı içindedir. Buda önemli ölçüde web sayfasının search engine optimization ayarlarına bağlıdır. Birçok site seo denilen bu ayarları yaptırmak için ciddi sayılabilecek bir miktarda ücret ödemektedir. Eğer wordpress kullanırsanız böyle bir külfetten kurtulursunuz. Çünkü wordpress seo göz önüne alınarak üretilmiştir. Etiket sistemine hastayım özellikle. Ziyaretçilerimin hiç azımsanmayacak kısmını etiketler üzerinden alıyorum. Bir ara google artık etiketleri indexlemeyecek dense de hala indeksliyor. Ayrıca bir çok seo eklentisi ile sitenizi google aramalarında çok iyi bir konuma getirebiliyorsunuz. Google forum sitelerindense wordpress ile oluşturulmuş web günlüklerini daha çok seviyor.

Google İndex: Hemen hemen her site ziyaretçilerinin büyük bir kısmını google aramaları üzerinden almaktadır. Yazılarınız ne kadar kısa sürede indexlenirse o kadar çok ziyaretçi potansiyeline sahip olursunuz. Evet wordpress diğer sistemlere göre gerekli seo ayarları yapıldıktan sonra daha çabuk indexleniyor. Ayrıca özgün yazılar yazarak blogunuzun hem indexlenmesi hemde sürekli arama botlarının sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.Böylelikle sitenizin pagerank değerini kolaylıkla yükseltme imkanına kavuşabilirsiniz.

İşlevsellik: Kodlama bilen birinin elinde haber, oyun, video sitelerinin altyapısı haline gelebilir.

Tema Desteği: Tema yapacak kadar bilgisi olmayanların kullanımına sunulmuş sayısız tema desteği var.

Eklenti Desteği: WordPressi çok cazip hale getiren bir sebep. Az önce bahsettiğim gibi sisteminize para ile yaptırabileceğiniz bir çok değişikliği bir eklenti ile ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. (Ör: seo plugini sayesinde bir tıklama ile sitenizin seo ayarlarını yapabilirsiniz, hemde hiç kodlama bilmeden.)

Güvenlik: Siz elinizi sürmeden yeni güncellemeleri kendi almakta, siteniz kendi kendini güncellemektedir. Güvenlik açığı tespit edilirse güncelleme yayınlanır, sitenizde kendini günceller.

Herşeyden önce ücretsiz: Evet wordpressi hiçbir ücret ödemeden sunucunuza yükleyip kullanabilirsiniz, geliştirebilirsiniz, lisansı için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Ayrıca:

  • Kullanımı kolay web arabirimi sayesinde kolay blog yazımı
  • Yazıların kategorilere ayrılıp arşivlenebilmesi
  • Yazılarınızın aylara göre arşivlenebilmesi
  • Yorum ve geri besleme araçları
  • Hızlı ve kolay kurulum
  • Rss desteği

Vb… daha sayamadığım birçok sebepten dolayı wordpress diğer sistemlere göre tercih sebebidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.