Dr. Mustafa Dolmaz

WordPress Seo Nofollow

Nofollow… Hemen hemen herkes pagerankını değerini artırma peşinde sitesinin. O yüzden karşılıklı link değişimleri, para karşılığı backlink yapanlar var. E bazılarıda hiç bu işlere girmeden herhangi bir siteden siteme nasıl link kazanabilirim düşüncesi içerisinde. Kimisi giriyor sitelere yorum kısmına bi teşekkürler yazıp çıkıyor kimiside forum sitelerinden profil alıyor ve web adresini giriyor böylece dolaylı yollardan backlink almış oluyor. Kimiside sosyal ağlarından link veriyor.

WordPress bu konuda birazcık bize avantaj sağlıyor. Ve güncel sürümü yorumlar için girilen ve yorum yapan kişinin adresini içeren web bağlantılarına otomatik olarak nofollow olarak atıyor. Yani bizim yorumlar için artı birşey yapmamıza gerek yok. Önemli olan sayfa içi verdiğimiz bağlantılar. Çoğu kişi bunun için eklenti kullanır ama ben direk elimle yazmayı tercih ediyorum zaten özgün yazı içeriği olan siteler başka sitelere kolay kolay link verme gereği duymazlar yada çok az verirler. Bende pek fazla alıntı yapmadığım için yaptığım zaman elimle html editörüne geçerek

rel=”nofollow”

kodunu ekleyerek linklerin takip edilmediğini ve bu linke kefil olmadığımı belirtiyorum.
O kadar şey anlattım ama nofollow nedir hala açık seçik söylemedim değil mi ?
Nofollow kısaca: verilen linke kefil değilim takip etmiyorum demek. Yani sitenizden link çıkışı gerçekleşiyor ama bu çıkış ne sizin pagerankınıza çok büyük eksi nede karşı sitenin pagerankına çok büyük artı olarak yansıyor. nofollow olan linkler sitelere sadece hit katkısında bulunur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.