Dr. Mustafa Dolmaz

Akupunktur Nedir ?

Geleneksel Çin Tıp sisteminde önemli bir yeri olan akupunktur, vücudun tümünü kapsayan ve meridyen adı verilen bir takım kanallar boyunca ilerleyen enerji akışını düzenleyerek rahatsızlıkları gidererek vücuttaki dengeyi sağlamaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur uzmanları enerji akışını düzenlemek için meridyenler üzerindeki bazı noktalara çok ince uçlu iğneler batırırlar. Her bir noktanın belirli bir organ veya işlevi etkilediğine inanılır.

Kas ve iskelet sorunları, depresyon, anksiyete(kaygı), yüksek tansiyon, kan dolaşımı rahatsızlıkları, baş ağrısı, alerjik nezle ve sırt ağrısı gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanıldığı bilinen akupunktur, akupunktur uzmanı kişiler tarafından, fizyoterapistlerce, yada fizik tedavi doktorları tarafından yapılmaktadır.

En sık görülen tedavi şekli ise belirli noktalara (trigger point) iğneler batırmaktır. Bu iğneler genelde sağlam ve kaliteli malzemeden yapılmış ve çok ince olarak tasarlanmış iğnelerdir ve hemen hemen hiç hissetmezsiniz. Batırılan bu iğneler hastalığa ve hastanın durumuna göre bir kaç dakikadan yarım saate kadar değişik süreler boyunca vücutta kalmaktadır.Bunun yanında akupunkturu uygulayan uzman akupresür ve moxibustion(moksa) gibi başka tedavi şekillerini de uygulayabilir.

alıntıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.