Dr. Mustafa Dolmaz

Laptop Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

bilgisayarın kullanım ömrünün (kozmetik açıdan) size bağlı olduğunu unutmayın. Bende zamanında birçok şeyi bilmediğim için çok yıprattım ilk laptopu.

  1. Kesinlikle ve kesinlikle ekranı ıslak mendil, kolonyalı mendil vs…. ile silmeyin. Ben ilk başlarıda ıslak mendili yıkayıp onla silerdim ancak ekranda zamanla çeşitli izler oluşmaya başladı. Sonradan temizlik kiti aldım. Bir tanesi yaklaşık 2 – 3 ay gider. Çokta pahalı değil. Kesinlikle ve kesinlikle boş su ve normal bezlerle de silmeyin.
  2. Mümkün olduğu kadar tozdan uzak tutun. Notebook cooler kullanmıyorsanız alın ve kullanın. Bilgisayarın yerle olan bağlantısını keserseniz hem yerdeki tozlardan uzak kalır hemde bilgisayarın ısısını düşürmüş olursunuz coolerla.
  3. Kesinlikle ve kesinlikle ekran ile parmak temasını en aza indirin.
  4. Laptop mousepad i kullanmayın. Wireless mause edinin. Çünkü zamanla hemen hemen her bilgisayarda kullanıma bağlı olarak kasa boyası atıyor ve mause pad’ın görüntüsü hiçte hoş olmuyor.
  5. Bilgisayarı kullanırken kesinlikle ve kesinlikle başında kuruyemiş, cips…. türü şeyler yemeyin. Eğer yiyeceksenizde klavyeden uzak tutun. Tuşların arasına giren atıkların tamamını çıkarmak, klavyeyi sökmeden çokta mümkün değil.
  6. Bilgisayarınızın fanı çok ses yapmaya başladığı zaman yada aşırı bir ısınma durumu varsa kendiniz yapabilirseniz açın ve tozlardan arındırın. Yok ben yapamam diyorsanız servise götürün. Size çok bi maliyeti olacağını sanmıyorum.
  7. Bilgisayarın üzerinde gelen etiketleri kesinlikle sökmeyin. Yoksa etiket altında kalan kısım hiç kirlenmediğinden sökülür sökülmez altındaki boya sırtarmaya başlıyor.
  8. Oyun oynayacaksanız usb klavye alıp onda oynamanızı tavsiye ederim.

Bunlar sadece birkaç temel öneri. Bilgisayara baktığınız zaman iç açıcı bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız notebookunuzun temizliğine özen gösteriniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.