Dr. Mustafa Dolmaz

Laptoplarda Isınma Sorununa Karşı Alınabilecek Önlemler

Yazın gelmesiyle beraber önem kazanan, kışın pek fark etmediğimiz ve önemsemediğimiz bir problemdir aslında ısınma sorunu. Bazı laptoplar bu problemden çok uzak olsa da bir çok laptopta yaşanan bir problemdir. Isınma sorunu olan laptoplarda yapılabilecek belli başlı birkaç işlem :

  1. Eğer farklı hava kanalları varsa soğutma için, elektrikli süpürgenin uygun ucu ile mevcut tozları bu kanallar vasıtası ile çektirerek temizleyebiliriz. Bu işlemi yaparken bilgisayarınız kesinlikle kapalı olmalı ve bataryanızı sökmüş olmalısınız. (Garantiniz devam ediyorsa bu işlemi öneririm.)
  2. Bilgisayarınızın garantisi dolmuşsa kasayı açıp Cpu fan , ram soketleri, vs … temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken tozları kesinlikle elektrikli süpürge ile çektirin.
  3. Bilgisayarı tozlardan temizlemek yetmiyor tabiki. Kesinlikle bir cooler(soğutucu) alarak notebookunuzun tabanının soğutulmasına katkıda bulunun. Soğutucuların çok farklı modelleri mevcuttur. Prize takılan soğutucular daha kullanışlıdır ancak isterseniz usb den beslenen bir soğutucu da tercih edebilirsiniz. Mümkün oldukça bilgisayarınızı tozsuz ortamlarda kullanın.
  4. Yatak üstüne vs…. koyarak kullanmayın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.