Dr. Mustafa Dolmaz

Sivas Kongresi, Önemi ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi 2 Eylül 1919 günü Erzurum’dan Sivas’a gelen Mustafa Kemal Paşa ve 38 delegenin katılımı ile o zamanlar Sultani Mektebi olarak kullanılan Sivas Lisesi’nde 4 Eylül 1919 günü başlamıştır. Kongre 8 gün boyunca devam etmiş ve 11 Eylül 1919 tarihinde sona ermiştir. Kongrenin Sivas’ta toplanma sebebi ise Anadolu’nun tam ortasında bulunan Sivas’ın İtilaf Devletlerinin işgali altında olmayışı, ve İtilaf Devleti’nin işgali altındaki bölgelere uzak oluşudur. Ayrıca Anadolu’nun tam ortasında ve geçiş güzergahı üzerinde olması sebebi ile ulaşımın kolay sağlanabildiği bir şehirdi Sivas. Ayrıca Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Sivas Şubesi çok organize teşkilatlanmış bir durumdaydı ve İtilaf devletlerinin bu şehri işgal etmesi çok zordu. Yapılan ilk oturumda Mustafa Kemal Paşa kongreye başkan seçildi. İstanbul Hükumeti Erzurum Kongresinde sergilediği davranışın aynısını Sivas Kongresi içinde sergilemiş ve Sivas Kongresine katılımları engellemek için çalışmıştır. Hatta Kongreye Başkanlık eden Mustafa Kemal Paşa hakkında tutuklanarak İstanbul’a gönderilmesi yönünde bir takım girişimlerde bulunmuştu. Sivas kongresinin her bir delegesi sadece vatanın kurtuluşu için çaba sarf edeceklerine dair yemin etmişlerdir.

Sivas Kongresinde Alınan Kararlar:

 1. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, birbirinden ayrılamaz.
 2. Her türlü işgal ve müdahaleye karşı millet birlik olarak kendisini müdafaa ve mukavemet edecektir.
 3. Kuva-yı Milliye’yi amil ve irade-i milliye’yi hakim kılmak esastır.
 4. Manda ve himaye kabul edilemez.
 5. Milli iradeye temsil etmek üzere Millet Meclisi’nin derhal toplanması mecburidir.
 6. İstanbul hükumeti harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk etme mecburiyetinde kalırsa vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü sağlayacak her türlü tedbir ve karar alınmıştır.
 7. İtilaf devletlerine karşı vatanın bütünlüğünü savunan cemiyetler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti altında birleştirilmiştir.

alıntılama yapılmıştır.

9 Comments

 1. Bahar

  Teşekkürler

  Reply
  1. Mustafa (Post author)

   Rica ederim. Yakın zamanda kongre binasi içerisinde bulunan ve Sivas kongresinin yapıldığı döneme ait materyallerin fotoğrafları eklenecektir. 😉

   Reply
 2. edanaz

  sağolun yardımınız için

  Reply
  1. Mustafa (Post author)

   rica ederim.

   Reply
 3. Gizem

  Teşekkürler

  Reply
  1. Mustafa (Post author)

   rica ederim.

   Reply
 4. Zeynep

  Açık ve sade olmuş tesekkurler

  Reply
 5. İrem

  Emeğinize sağlık

  Reply
 6. Cabbar

  KRALLL BEEE

  Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tık ve bazı fonksiyonlar kısıtlanmıştır.!!! Anlayışınız için tşk ederim.