Esasicilik – Özcülük – Temelcilik (Essensializm)

Esasiciik bir felsefeye bağlı olmaktan çok eğitim hareketi olarak ortaya çıkmıştır.Başta idealizm ve realizm olmak üzere bir çok felsefi sistemle uyum içindedir.Geçmişte yararlı olan bilimlerin, sanatların ve temel yeteneklerin öğretiminin geleceğe yansıtılmasını savunan bir eğitim akımıdır.Bu görüşe göre insanı eğitilmiş olarak kabul edebilmek için bütün insanların sahip olması gereken esaslar vardır.Temsilcileri ; William C. Bagley, Arthur Bestor ve Isaac Kandel’dir.Bu akımın eğitimle ilgili temel görüşleri şunlardır.

Okul genel düşünsel disiplinleri ve yaygın yetenekleri, gençlere aktararak kültürel mirasın devamlılığını sağlar.Öğrenmenin doğasında sıkı bir çalışma ve zorlama vardır.Öğrenme ve öğretme süreçlerinde girişim öğretmende olmalıdır.Eğitimin süreci konu alanının özümsenmesidir.Okul Müfredatında tarih, fen, matematik, edebiyat, dil öğretilmelidir. Geleneksel eğitim yöntemleri kullanılmalıdır.

Mustafa hakkında

Bilim doktorudur (Phd), orta düzeyde ingilizce bilir, eğitim amaçlı blog yazar çizer. Bilgi teknolojilerini sever ve kullanır. Fanatik Galatasaraylıdır...
Bu yazı Eğitim-Öğretim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir