Yeniden Kurmacılık – Yeniden İnşacılık – Toplumsal Yeniden Yapılanma (Social Constructivizm)

Temsilcileri; John Dewey, Isaac Bergson ve Theodore Brameld’tir. Bu eğitim akımı John Dewey’in hem bireysel hem de sosyal deneyiminin yeniden oluşumu gereksinimine önem veren pragmatizmini takip ederek, toplumsal deneyim ve kültürün yeniden yapılanmasını merkeze alır.

İlerlemecilik akımının devamı oldukları için de ilerlemeci akımda söz konusu olan eğitim özelliklerini benimserler.Yeniden yapılanmadan kastedilen şey aslında kültürel yeniden yapılanmadır.Okulun işlevi, değişim içinde sosyal düzeni yeniden sağlayacak olan kurum olmasıdır.Böylece eğitimle bireyler birçok anlamda sosyal ve kültürel değişikliklere hazır hale gelecektir.Eğitimciler toplumsal reform sağlayacak politika ve programları üretmelidirler. Öğretmenler gençleri toplumsal reform ve sosyal mühendislik programlarına yönlendirmelidirler.

Mustafa hakkında

Bilim doktorudur (Phd), orta düzeyde ingilizce bilir, eğitim amaçlı blog yazar çizer. Bilgi teknolojilerini sever ve kullanır. Fanatik Galatasaraylıdır...
Bu yazı Eğitim-Öğretim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir